Спрощення візового режиму між Україною і ЄС не є кроком до повного скасування віз

Спрощення оформлення шенгенських візЗ липня цього року набрав чинності договір, підписаний у Брюсселі, що схвалює для громадян України порядок видачі віз за спрощеною схемою.

Така подія звичайно ж вселила оптимізм в українців, що активно подорожують, роблять ділові та особисті поїздки, розвивають свій бізнес або просто прагнуть долучитися до скарбів європейської культури. До того ж, за останні роки країна активно рухається шляхом євроінтеграції. Ще в 2005 Україна підписала з ЄС угоду про одностороннього повного скасування віз для громадян Євросоюзу. Здавалося б, зовсім не за горами той щасливий час, коли зникнуть консульські візові відділи та візові центри. Всі бажаючі, що мають українське громадянство, зможуть вільно їздити до Європи, не буде більше стомлюючого збору паперів і різного роду бюрократичної тяганини.

Але чи так це насправді. Чи багатьом в результаті став доступний жаданий «шенген . Відповідь:  аж ніяк не всім, а тільки «особливим» категоріям громадян. Список цей раніше становив 14 категорій, тепер до них додано ще 9, але кардинально нічого не змінилося. Якщо ви не є, наприклад, близьким родичем громадянина ЄС, ви не журналіст, не водій міжнародних перевезень, не маєте будь-якої особливої необхідності приїхати в європейську країну, наприклад на лікування або навчання, то для Вас отримання шенгенської візи залишається по – старому. До того ж, саме «спрощення» має на увазі лише деякі зниження вимог до збору документів, більш короткі терміни.

Час вступу цих положень в силу збіглося з періодом літніх відпусток, тобто часом, коли громадяни активно отримували візи. Але візові відділи консульств, за їхніми ж власними зізнаннями, ніяких змін не відчули. Все так само досить складно було отримати «шенген», причому отримати візу в країну – новачка Шенгенської зони, було часом складніше, ніж до країн «старої» Європи.

Однак, договір підписаний і набув чинності, чи можна сподіватися на безвізовий режим хоча б у перспективі. На жаль, тут не можна дати впевненої позитивної відповіді.

По-перше, на даний момент в європейських країнах йдуть дебати з приводу введення обмежень на пересування в Шенгенській зоні. Деякі країни наполягають на введенні, при необхідності, таких заходів, як відновлення прикордонного контролю. ЄС цього року переглянув колишні умови, що стосуються тривалості періоду прибування в «Шенгені» для володарів довгострокових віз.

З іншого боку, безвізовий режим це аж ніяк не подарунок або жест доброї волі, натомість від уряду України вимагають прийняття певних законодавчих актів, що теж, без сумнівів, процес складний і довготривалий.