Чи потрібна нам шенген мультивіза?

мультивіза для українцівЯк скоро українці зможуть в’їжджати в країни Євросоюзу, не оформлюючи віз? Це питання вже має солідну історію. На саміті Україна – ЄС ще в 2010 році він був піднятий і схвалений. Але лише до кінця 2015 року Україна зуміла прийняти досить законодавчих актів, для відповідності до вимог Євросоюзу. Зразкове ставлення жителів ЄС до асоціації з Україною показав квітневий референдум в Нідерландах в 2016 році. Поглиблення інтеграції підтримали близько 38% учасників, а 61% проголосували проти. І все ж Петро Порошенко отримав запевнення прем’єр-міністра Нідерландів про підтримку Амстердама в вирішенні питання про безвізовий режим. А 20 квітня було оголошено про подачу Єврокомісією законодавчої пропозиції про візову лібералізацію для України до Ради ЄС.


Як йдуть справи на сьогоднішній день?

Перш за все, необхідно щоб подану Єврокомісією пропозицію підтримали в Європейському парламенті і в Раді ЄС. Голосування проти спрощення візового режиму мінімум чотирьох держав загрожує накладенням вето. Україна може дати для цього серйозні підстави, якщо не буде позитивно вирішено питання на сході країни або виникнуть чергові корупційні потрясіння. Це може також спричинити перенесення термінів введення безвізового режиму, або його обмеження. Крім того, Єврокомісією в травні 2016 роки вже узгоджена процедура, покликана швидко зупинити безвізовий режим при загрозі непередбачених ситуацій. Дія її буде поширюватися і на громадян України.


Основні умови. До чого потрібно бути готовим?

Громадянин України, який бажає скористатися безвізовим в’їздом на територію Євросоюзу повинен врахувати, що цей режим має на увазі короткострокове перебування в країнах ЄС. Під короткостроковим перебуванням мається на увазі термін не більше 10 днів. Для проживання, роботи або навчання необхідна віза.
При перетині кордону в безвізовому режимі необхідні: біометричний закордонний паспорт, документи про підтвердження мети поїздки, медична страховка, підтвердження місця проживання, фінансового забезпечення та наміри повернутися на батьківщину в покладений термін. І навіть при пред’явленні туристом всіх цих документів прикордонники нерідко відмовляють йому в допуску до шенгенської зони на підставі одних лише підозр. Це вже відчули на собі громадяни Молдови, яка уклала таку угоду з ЄС.


Чи не легше оформити візу?

Як свідчить досвід Молдови, і для відвідування Євросоюзу без візи, і для її отримання, потрібно зібрати однаковий пакет документів. Також потрібно не забувати, що мова йде про два тижні поїздки. А тим українцям, які планують в Європі вчитися або працювати, безвізовий режим, по суті, ніяких проблем не вирішить.
Так чи потрібна шенген мультивіза громадянам України? Ще знадобиться. Це гарантія спокійного перетину кордону. Крім того, невідомо, як буде змінюватися ставлення до «безвізовим» туристам в Європі, під час загострення її внутрішніх конфліктів і загрози тероризму.
Набагато легше подати документи один раз і оформити річну мультивізу, ніж ставати заручником непередбачених ситуацій або посилення прикордонного контролю.